QUASER Personel Belgelendirme Hizmetleri

Quaser Personel

Personel Belgelendirme Hizmetleri

Home Kişisel Hizmetler sektörü

Epilasyon Uzmanı (Seviye 4)

Epilasyon Uzmanı, iş sağlığı ve güvenliği, çevre koruma ve kalite gerekliliklerine uygun olarak iş organizasyonu yapan, ön hazırlık yaparak kullanılacak  yöntemi ve cihazını belirleyen, öncesinde kontrol/ölçüm yapan, epilasyon/depilasyon yapılacak bölge ve tekniği belirleyen, iğneli epilasyon, foto epilasyon, ve depilasyon yapan ve mesleki gelişim faaliyetlerine katılan nitelikli kişidir.

Epilasyon Uzmanlarının alacağı bu belge ile, diploma yerine geçen bir sertifikanız olacaktır. Artık sertifikalı bir epilasyon Uzmanı olarak rahatlıkla “Uzman” statüsünde bir işyerinde çalışabilecek yada kendi işyerinizi açabileceksiniz. Bu konuda yayınlanmış Yönetmelik şu şekildedir:

Bakanlar Kurulu’nun 20.03.2017 tarihli ve 2017/10085 sayılı kararı gereğince İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”

1. Madde: Lazer epilasyon yöntemleri hariç tıbbi cihaz kapsamına girmeyen cihazları kullanarak tıbbi amaçlı olmayan epilasyon ve depilasyon işlemleri (Epilasyon işlemini gerçekleştirecek güzellik uzmanlarının, kullanacağı epilasyon cihazları ile ilgili 3308 sayılı Kanun kapsamında alınan ustalık belgesi veya mesleki ve teknik eğitim okullarının ilgili alanlarından mezun olduğunu gösterir diploma veya üniversitelerin ilgili lisans ve önlisans alan ve dalından mezun olduğunu gösterir diploma veya Mesleki Yeterlilik Kurumundan alınan mesleki yeterlilik belgesinden birisine sahip olması zorunludur. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Güzellik Uzmanı (Seviye 4)

Güzellik Uzmanı, iş sağlığı ve güvenliği, çevre koruma ve kalite gerekliliklerine uygun olarak iş organizasyonu yapan, ön hazırlık yaparak kullanılacak cilt/vücut bakım ürününü, yöntemi ve cihazını belirleyen, cilde temizleyici kozmetik ürün, peeling, buhar uygulayan, ciltte gözenek temizliği yapan, tonik, ampul/serum, nemlendirici uygulayan, vücut bakımı öncesinde kontrol/ölçüm yapan, cihazla vücut bakımı ve bakım masajı yapan, epilasyon/depilasyon yapılacak bölge ve tekniği belirleyen, iğneli epilasyon, foto epilasyon, depilasyon ve ağda yapan, kaşı şekillendiren, makyaj türünü ve kullanılacak kozmetik ürünleri belirleyerek standart makyaj uygulamaları yapan ve mesleki gelişim faaliyetlerine katılan nitelikli kişidir.

Güzellik Uzmanlarının Cilt ve Vücut Bakımı, Epilasyon ve Depilasyon Uygulamaları ve Makyaj Uygulamaları alanlarında uzmanlığını gösteren bu sertifika ile kendi işyerinizi açabileceksiniz. Bu belge Ustalık belgesi veya Mesleki ve Teknik eğitim Lise diploması ile eşdeğerdir.
1 Aralık 2021 tarihinde Resmi Gazete de yayınlanan “Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ” ile “Güzellik Uzmanı(Seviye 4)” Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale geldi. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Güzellik uzmanları bu sertifika olmadan çalışamayacak.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Kuaför (Seviye 4)

Kuaför (Kadın) (Seviye 4), iş sağlığı ve güvenliği, çevre koruma ve kalite gerekliliklerine uygun olarak iş organizasyonu yapan, müşteri talebini alarak yapılacak modeli/işlemi belirleyen, saç kesimi ve bakım yapan, saç rengini değiştirmek için renk açıcı/değiştirici kozmetik ürün karışımını hazırlayan ve saça uygulayan, saça röfle/meş/balyaj yapan, saçı kalıcı şekillendirme amacıyla koruyucu kozmetik ürün uygulayan, kalıcı şekillendirici ürün ve kullanım tekniğini belirleyen, permanant/defrize yapan, saça keratin uygulayan, kaynak/boncuk yapan, saçı geçici şekillendirme amacıyla fön, mizampli, topuz uygulaması yapan, müşteri ilişkilerini ve mesleki gelişim faaliyetlerini yürüten nitelikli kişidir.

Kuaför (Erkek) (Seviye 4), iş sağlığı ve güvenliği, çevre koruma ve kalite gerekliliklerine uygun olarak iş organizasyonu yapan, müşteri talebini alarak yapılacak modeli/işlemi belirleyen, saç, sakal/bıyık tıraşı/kesimi ve bakımı yapan, saç rengini değiştirmek için renk açıcı/değiştirici kozmetik ürün karışımını hazırlayan ve saça uygulayan, saça röfle/meş/balyaj yapan, saçı kalıcı şekillendirme amacıyla koruyucu kozmetik ürün uygulayan, kalıcı şekillendirici ürün ve kullanım tekniğini belirleyen, permanant/defrize yapan, saça keratin uygulayan, saçı geçici şekillendirme amacıyla fön, takma/protez saç uygulaması yapan, müşteri ilişkilerini ve mesleki gelişim faaliyetlerini yürüten nitelikli kişidir.

Kuaförlerin alacağı bu belge ile, diploma yerine geçen bir sertifikanız olacaktır. Artık sertifikalı bir Kuaför (Seviye 4) olarak rahatlıkla “Uzman” statüsünde bir işyerinde çalışabilecek yada kendi işyerinizi açabileceksiniz. Bu belge Ustalık belgesi veya Mesleki ve Teknik eğitim Lise diploması ile eşdeğerdir.
1 Aralık 2021 tarihinde Resmi Gazete de yayınlanan “Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ” ile “Kuaför (Seviye 4)” Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale geldi. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Güzellik uzmanları bu sertifika olmadan çalışamayacak. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Makyaj Uygulayıcı (Seviye 3)

Makyaj Uygulayıcısı; iş sağlığı ve güvenliği ile çevre koruma önlemlerine uyarak kalite gereklilikleri çerçevesinde, iş organizasyonu yapan, makyaj türünü ve kullanılacak kozmetik ürünleri belirleyen, cildi makyaja hazırlayan, standart makyaj uygulamaları kapsamında baz makyajı, kaş, göz, yanak ve dudaklara makyaj uygulayan, ipek kirpik uygulaması yapan ve mesleki gelişim faaliyetlerine katılan nitelikli kişidir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Manikürist (Seviye 3)

Manikürist, iş sağlığı ve güvenliği ile çevre koruma önlemlerini alarak, kalite gereklilikleri çerçevesinde, mesleği ile ilgili iş organizasyonu yapan, manikür, pedikür, protez tırnak uygulaması, nasır ve batık alma işlemlerini yapan ve mesleki gelişim faaliyetlerine katılan nitelikli kişidir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Protez Tırnak Uygulayıcısı (Seviye 3)

Protez Tırnak Uygulayıcısı, iş sağlığı ve güvenliği ile çevre koruma önlemlerini alarak, kalite gereklilikleri çerçevesinde, mesleği ile ilgili iş organizasyonu yapan, protez tırnak uygulaması işlemlerini yapan ve mesleki gelişim faaliyetlerine katılan nitelikli kişidir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız